Prosinec 2012

Konec seriálu Merlin, druidové a Irsko

25. prosince 2012 v 23:45 | Alcië |  co mi leží na srdci...

Poslouchám Crashing down s klipem ze seriálu Merlin, který už skončiiiiil! Neodpustím si drobné nadávání a stěžování si. Nikdy jsem si nemyslela, že budu závislá na nějakém seriálu, ale nakonec byl Merlin výjimkou. Nemohla jsem vynechal ani jeden díl :D. Proč mě tolik nadchl? Samozřejmě už jenom proto, že pověsti o Merlinovi a Morganě jsou mými nejoblíbenějšími, i další jejich ztvárnění se mi moc líbí, zvlášť Mlhy Avalonu, i film Merlin (i když na Mlhy Avalonu nemá :)) a seriál Camelot, který byl po první sérii ukončen - lidem se nelíbil, nadávali na něj, ale nerozumím tomu, proč... Ale zpět k Merlinovi.

Už během prvních dvou sérií jsem se našla v některých osudech, vlastnostech hlavních postav, v jejích vnitřních světech a bojích... Samozřejmě spíš symbolicky než doslova. Tak třeba Morgana. Necítila se na Camelotu jako doma, musela se chovat určitým způsobem, který je "vhodný pro princeznu" a nesměla projevit své pravé já, protože ovládala magii, za kterou se lidi popravovali. Měla tedy tíživé tajemství a schopnosti, se kterými si bez pomoci nevěděla rady. Ani Merlin jí neprozradil pravdu o sobě, a tak žila dlouho v naprosté osamělosti. Tyhle všechny pocity moc dobře znám, nemít možnost projevit svou skutečnou osobnost nebo pocity v rodině, mít před ní tajemství, které nesmím prozradit, jinak by mě nepřijímali, cítit se mezi blízkými jako cizinec atp... A vlastně i nemoct mluvit s kýmkoliv o tajemství, o tom, co mě tíží... Před několika lety na mě sedělo i tohle. Noo nic, to už se moc rozepisuju :D. Od té doby, co se Morgana "stala zlou", jsem v ní viděla zase svůj Stín, takže i to mě obohatilo, i když ke konci mi přišlo, že už ji udělali až moc zlou...čekala jsem na poslední díly, že se mi dostane nějaký větší "psychologický výklad" jejího chování, který bylo sice v základu jasný, ale až na tu přehnanou krutost a úplnou bezcitnost k nevinným, kteří neměli nic společnýho s tím, co se jí a dalším čarodějkám a čarodějům stalo. Že by se s tak soucitné a láskyplné osoby stal úplný protiklad, to už mi nepřipadá pravděpodobné. V posledním díle jsem čekala třeba aspoň nějakou emotivnější scénu s ní a jejím bratrem nebo třeba to, že třeba na základě šoku z prohry nebo důsledků jejích činů pochopí, co napáchala a zhroutí se a tím pádem sama potrestá... a nebo že zkrátka proběhne nějaká analýza jejího chování...:D Čekala jsem i nějakou zajímavější scénu mezi ní a Merlinem, o kterém předtím vůbec netušila, že ovládá magii... Ta proroctví o tom, že bude její zkázou a řeči o tom, že jsou protiklady, působily tak mysticky a ono nic...jen ji nakonec zabil a byl od ní klid. Podle mě v její postavě byl větší potenciál, než tvůrci využili, ale jinak jsem s ní byla spokojená.

Ale ten úplný konec?? Tušila jsem, že to neskončí jako podle legend, ale hodil by se aspoň náznak toho, jak si to teda představují dál... Sasové teda Camelot nedobili, dobře, Gwen bude sama vládnout jako královna, v pořádku, ale co teda dál?? A co bude s magií - hlavním tématem, které se celou dobu řešilo - jestli čarodějové a čarodějky přestanou být stíháni a budou mít svobodu? Ale asi ano, Gwen zřejmě pochopila, že čaroděj, který jim pomohl v bitvě, byl Merlin.... Dále by mohla zrušit popravy, ale to už je na středověk úplná utopie :D.


Taaak, ale teď konečně k tématu :D. Druidové. Jak mnozí určitě víte, byli to kněží u Keltů. Byli velmi moudří, propojení s duchovním světem a měli v podstatě i větší slovo než vládce. Takže respeekt. V seriálu Merlin měli však jinou úlohu, jednalo se spíš o takové společenství čarodějů, které učilo a vychovávalo už děti nadané pro magii, žili v lesích, neměli ani pořádné příbytky, spíš stany, byli (většina a většinou :D) mírumilovní. A komunikovali spolu telepaticky, to se mi moc líbilo, ty scény s telepatií jsem si zamilovala.

A Irsko? To je prostě moje slabost... v poslední době už ani nemyslím na to, že bych se tam chtěla odstěhovat nebo něco podobného, ale vždycky k němu budu mít vztah... Nezapomenu na pocit, který jsem měla na zájezdu v Irsku - cítila jsem se tam zvláštním způsobem jako doma...


Nakonec si neodpustím ještě pár videí... (a hlasujte prosím v anketě :))
Tady máte Merlina s jeho jedinou životní láskou Freyou (podle legend to byla ale Viviana :P)A tady jedno z prvních dvou sérií, kdy měli Morgana a Merlin ještě přátelský vztah...A poslední s Mordredem, když byl malý...;)