20. den - Někdo, kdo mě fascinuje, a proč

8. listopadu 2012 v 19:24 | Alcië |  Psychologie
Fascinuje mě člověk, který už dlouho nežije, ale zásadně ovlivnil vývoj psychologie, psychoterapie a psychiatrie a i v dnešní době mají jeho díla mnoha lidem co dát. Samozřejmě budu psát o C. G. Jungovi. ;) Ovšem z jiného hlediska než dříve. Na mém blogu najdete články např. o jeho teoriích, o snech a aktivní imaginaci, kterými se zabýval, apod. Vzhledem k tomu, že jsem ale nedávno četla jeho životopis, chtěla bych popsat, čím mě zajímá jako osobnost.


Dětství C. G. Junga

Už v raném dětství měl zajímavé duchovní zážitky a sny. Dokonce si třeba pamatuje sen, který se mu zdál ve třech letech. Jeho otec byl farář, ale Jung od malička cítil, že přestože o víře kázá, ve skutečnosti jí nežije. On sám Boha vnímal spíš ve svém nitru a mrzelo ho, že lidi v jeho okolí prožívají náboženství spíš povrchně. Odříkají zpaměti modlitby, chodí pravidelně do kostela, ale je to pro ně pouze rituál. Kdykoliv se totiž snažil s někým mluvit o svých duchovních prožitcích a pocitech, nedočkal se pochopení. Občas ale o podobných věcech mohl vyprávět své matce, která mu byla nejblíž. Jung si také všímal, že má v sobě dvě různé osobnosti - jedna z nich byl on, školák, který žil běžným životem, a druhá osobnost jakoby byla mnohem starší, moudrá a intuitivní. Označil ji jako osobnost č. 2. Této stránky osobnosti si všiml právě i u své matky.


Mimosmyslové vnímání

Jung měl mnoho zajímavých zážitků, které nelze rozumem vysvětlit. Uvedu z nich pár. Jednou v noci se mu stalo, že se vzbudil a měl pocit, jakoby někdo vešel do místnosti, ale ve skutečnosti tam nikdo nebyl. Zároveň cítil silnou bolest v zadní části hlavy. Další den se dozvěděl, že právě v tu noc zemřel jeden jeho známý a bývalý pacient - zastřelil se a kulka uvízla v zadní části hlavy.
Dále měl Jung jednou sen o duchovi ženy, která se podobala jeho manželce. Probudil se a měl nepříjemný pocit, že se něco stalo, sen byl neobyčejně živý a zvláštní. Podíval se na hodiny - byly tři ráno. Potom zase usnul a po probuzení někdo zavolal její manželce - šlo o špatnou zprávu, její příbuzná ve tři hodiny zemřela.
A podobných zážitků popisuje ještě víc :)


Individuální přístup k pacientům

Jung byl od začátku své psychiatrické praxe velmi talentovaný, inteligentní a intuitivní. Příliš neuznával "škatulkování" pacientů pomocí diagnóz. Každého bral jako individuální případ a právě díky tomu dosáhl ve svém léčení úspěchů. Třetina jeho pacientů se zcela vyléčila, další třetině se zlepšil psychický stav a třetina zůstala nevyléčena - takové výsledky jsou úžasné. Jung spoléhal hodně na intuici. Když byl ještě mladý začínající doktor, setkal se s pacientkou, které zkušenější kolegové diagnostikovali schizofrenii a usoudili, že je "beznadějný případ". Jungovi se na této diagnóze něco nezdálo, měl pocit, že se jedná o depresi a že pacientka má velkou naději se uzdravit. Nedal proto na své kolegy a provedl s ní asociační experiment, díky kterému přišel na příčinu jejích příznaků. Poté, co jí příčinu sdělil, se uzdravila. V jiném případě porozuměl nemoci jedné pacientky díky snu.

"Na základě práce s pacienty se mi ujasnilo, že paranoidní ideje a halucinace obsahují smysluplné jádro. Je za nimi osobnost, životní historie, naděje a touha. Nechápeme-li tento smysl, je to jen v nás. Poprvé se mi ozřejmilo, že v psychóze je skryta obecná psychologie osobnosti, že se i v ní opět vyskytují staré konflikty lidstva. Také u pacientů, kteří působí tupě a apaticky nebo jako slabomyslní, se děje něco více a něco smysluplnějšího, než se zdá. V podstatě vzato neobjevujeme u duševně chorého nic nového a neznámého, nýbrž se setkáváme se základem naší vlastní existence." C. G. Jung


Vlastní zkušenosti s nevědomím

Své teorie nezakládal na názorech, ale pouze na vlastních zkušenostech. Sám prožil depresivní, úzkostné a psychotické období, ale své stavy pochopil a zkušenosti mu pomohly obecně lépe rozumět lidské psychice, čehož využil při práci s pacienty a psaní svých děl. Jeho teorie byly tehdy ještě mnohem více odmítány než Freudovy. Kvůli tomu, že jim byl i přesto věrný, ztratil spoustu přátel, mj. i Freuda.

"Kdybych byl býval ponechal obrazy v emocích, byl bych možná obsahy nevědomí roztrhán. Snad bych je býval mohl odštěpit, ale zcela jistě bych se pak ocitl v neuróze a nakonec by mě ty obsahy přece jen zničily." C. G. Jung


Nevěra

Ani Jung nebyl dokonalý. Podváděl manželku s pacientkou. :((( Tento milostný trojúhelník je ztvárněn ve filmu Nebezpečná metoda, těm, kteří ji neviděli, doporučuju.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Liánek Liánek | E-mail | Web | 8. listopadu 2012 v 22:42 | Reagovat

Dokonce ani Jungisko není dokonalé? :O Tak pak už nikdo :D

2 Jana J. Jana J. | Web | 10. listopadu 2012 v 12:05 | Reagovat

Vážně zajímavý článek, spoustu věcí jsem nevěděla, takže z mého pohledu i dost přínosný:) Ten film si hned musím poznamenat! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.