Dysmorfofobické poruchy aneb posedlost vzhledem

1. října 2012 v 20:39 | Alcië |  Psychologie
Lidé trpící touto poruchou mají přehnanou starost o svůj vzhled. Pokládají se za ošklivé, přestože mají někdy jen nepatrnou vadu na kráse, které si ostatní mnohdy ani nevšimnou. Neustále pozorují svůj zevnějšek a jejich myšlenky se stále točí kolem toho jediného nedostatku, kvůli kterému si připadají méněcenní a nenávidí se.
Někteří z nich své myšlenky sdělují okolí, jiní si je nechávají pro sebe. První skupinu lidí většinou ostatní ujišťují o tom, že nejsou oškliví, že žádný nedostatek na kráse nemají nebo není tak velký, jak se jim zdá.

Lidé s dysmorfofobickou poruchou vidí vlastní tělo skutečně zkresleně. Patří sem třeba ženy s nadváhou, které jsou přesvědčeny o tom, že jsou tlustší než ve skutečnosti. V takových případech hrozí onemocnění anorexií. Tyto ženy hubnou a hubnou, ale stále si nepřipadají dost hubené. (Samozřejmě se to týká i mžů, ale v menší míře.)

Dalšími typickými příklady jsou lidé, kteří podstupují plastické operace, přestože jejich "nedostatky" nejsou ani zdaleka tak vážné na to, aby byla operace "nutná".
U některých se porucha vystupňuje do takových extrémů, že kvůli sebenenávistným myšlenkám nemohou usnout nebo se začínají skrývat před ostatními, přestanou chodit do společnosti.
Hubnutí nebo plastické operace se pro ně často jeví jako řešení, ale ne vždy jejich sebevědomí skutečně spraví - stále si nepřipadají dost dokonalí nebo jejich pozornost přitáhne jiný fyzický "nedostatek" a začnou se trápit pro změnu kvůli němu.

Dysmorfofobické poruchy se vyskytují často u lidí s hysterickou poruchou osobnosti, protože mnozí hysterici velmi lpí na svém vzhledu, na tom, aby si jich okolí všímalo pro jejich krásu.

Jinak je jasné, že na vznik poruchy má vliv naše společnost zaměřená na povrchní, materiální hodnoty. Mnozí mají pocit, že být byť jen nepatrně odlišný od "normy", "ideálu krásy", je špatné. Přitom kdyby každý vypadal jako ukázkový příklad dnešního ideálu krásy, kdyby každý byl "dokonalý", bylo by to nudné, všichni bychom byli stejní! To, co vidíte jako nedostatek, může být na vás naopak krásné, to, v čem se odlišujete, může mnoho lidí vnímat jako zajímavé a přitažlivé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.