Různé druhy snů :)

2. srpna 2012 v 15:16 | Alcië |  Psychologie
Nejdřív vás seznámím s různými typy snů z hlediska analytické psychologie. Hans Dieckmann rozlišuje tyto sny: Archetypové sny, sny s kompentační, prospektivní a reduktivní funkcí, takže se nejdřív vyjádřím k nim. Pak napíšu něco o věšteckých a lucidních snech :)


Archetypové sny

V archetypových snech se objevují často motivy, které nejsou z běžných situací člověka, například pohádkové motivy, mytologické nebo přírodní... Tedy obrazy z kolektivního nevědomí. Tyhle sny se zdají často lidem, kteří procházejí složitým obdobím, nacházejí se v období životních změn apod.


Kompenzační funkce snu

Tyhle sny umožňují, aby vědomí pochopilo nějakou situaci. Spojují vědomí s nevědomím. Pokud člověk něco potlačuje ve vědomí, jeho nevědomí mu to pomocí kompenzační funkce ukáže. Například pokud někdo potlačuje stín (temné stránky, "špatné" vlastnosti...), ukáže se mu ve snu, protože je to něco, co člověku ve vědomé oblasti chybí. Neznamená to, že by se měl chovat "špatně" a podlehnout svému stínu, ale přijmout ho a pochopit.Prospektivní fuknce

V těchto snech působí nevědomí jako pomoc při řešení problémů. Navrhuje v nich řešení, většinou v symbolické formě. Pokud ji ale člověk pochopí, skutečně mu může pomoct.Reduktivní fuknce

Takto sny působí v případě, že máme nereálný názor na sebe či na druhé, pokud sebe nebo lidi okolo příliš přeceňujeme. Reduktivní funkce nám ukáže to, co na sobě nebo na ostatních nechceme vidět.


O věšteckých a lucidních snech v dalším článku ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.