Srpen 2012

Různé druhy snů :)

2. srpna 2012 v 15:16 | Alcië |  Psychologie
Nejdřív vás seznámím s různými typy snů z hlediska analytické psychologie. Hans Dieckmann rozlišuje tyto sny: Archetypové sny, sny s kompentační, prospektivní a reduktivní funkcí, takže se nejdřív vyjádřím k nim. Pak napíšu něco o věšteckých a lucidních snech :)


Archetypové sny

V archetypových snech se objevují často motivy, které nejsou z běžných situací člověka, například pohádkové motivy, mytologické nebo přírodní... Tedy obrazy z kolektivního nevědomí. Tyhle sny se zdají často lidem, kteří procházejí složitým obdobím, nacházejí se v období životních změn apod.


Kompenzační funkce snu

Tyhle sny umožňují, aby vědomí pochopilo nějakou situaci. Spojují vědomí s nevědomím. Pokud člověk něco potlačuje ve vědomí, jeho nevědomí mu to pomocí kompenzační funkce ukáže. Například pokud někdo potlačuje stín (temné stránky, "špatné" vlastnosti...), ukáže se mu ve snu, protože je to něco, co člověku ve vědomé oblasti chybí. Neznamená to, že by se měl chovat "špatně" a podlehnout svému stínu, ale přijmout ho a pochopit.Prospektivní fuknce

V těchto snech působí nevědomí jako pomoc při řešení problémů. Navrhuje v nich řešení, většinou v symbolické formě. Pokud ji ale člověk pochopí, skutečně mu může pomoct.Reduktivní fuknce

Takto sny působí v případě, že máme nereálný názor na sebe či na druhé, pokud sebe nebo lidi okolo příliš přeceňujeme. Reduktivní funkce nám ukáže to, co na sobě nebo na ostatních nechceme vidět.


O věšteckých a lucidních snech v dalším článku ;)

Psychologické filmy I. (Schizofrenie)

2. srpna 2012 v 14:51 | Alcië |  Psychologie
Čistá duše

Film o geniálním vědci, který trpí schizofrenií. Pokud se chcete dozvědět více o téhle nemoci, doporučuju tenhle film, protože je hodně výstižný. Pochopíte schizofrenii přímo z hlediska nemocného. Pochopíte, jak reálné je pro něj všechno, co vidí, a jak se cítí, když po dlouhé době pochopí, že nic z toho nebylo skutečné.Černá labuť

Myslím, že o ději psát nemusím. Jen shrnu svůj názor na příčiny nemoci u Niny. Jak vidíte na začátku, je velmi hodná, soucitná a chová se slušně. Ale každý člověk, i ten nejhodnější, má v sobě temné stránky - stín. Nina svou stínovou část osobnosti potlačovala a proto se projevila takto - to, co v sobě nechtěla vidět, se jí ukazovalo ve "vnějším světě" halucinacemi, později měla i bludy.


Pavouk

Film, který pro mě nebyl příliš zábavný, ale poučný určitě. Hlavní postavou je muž se schizofrenií, který vzpomíná na své dětství. Právě nešťastné a tragické dětství bylo u něj hlavní příčinou nemoci.Benny a Joon

Film, který vás pohladí na duši i pobaví. Hlavní hrdinkou je mladá schizofrenička, která naváže vztah s mladíkem, který je originální a tak trochu rebel. Jí ani jemu okolí nerozumí a nepřijímá je, ale spolu si rozumí a je jim dobře. On ji miluje a chce s ní bydlet i přesto, že je nemocná. Je mu jasné, že nemají před sebou jen šťastné chvíle, ale i problémy. V reálném světě je takových lidí málo, řekla bych.


Sophiina volba

Sophie je mladá žena, která přežila koncentrační tábor. Způsobil jí však velké trauma, především to, že byla donucena vybrat si jedno ze svých dětí, které může přežít. Kdyby si nevybrala, zemřely by obě děti. Sophii pronásledují pocity viny, a i proto stále setrvává ve vztahu se schizofrenikem Nathanem, který ji často bije a ubližuje i psychicky, protože je ve svých bludech přesvědčený o tom, že ho Sophie podvádí. Film byl natočen podle románu od W. Styrona.