Možnosti léčby deprese

21. července 2012 v 23:50 | Alcië |  Psychiatrie
Tento článek je částečně odpověď pro Katku, co se týče léčby deprese a otázky zda brát nebo nebrát antidepresiva, ale třeba se tyhle informace budou hodit i někomu dalšímu :).

1. Možnost: Antidepresiva

Výhody i nevýhody jsem popsala v článku o antidepresivech. Co se týče tebe, Katko, myslím si, že by ti bohužel mohly uškodit, vzhledem k tomu, že je ti 15... radši znovu upozorňuju na to, že lidi do 18 let je snášejí často spíš špatně. Zároveň u tebe to vypadá, že ještě je nějaké riziko sebevraždy, takže z toho důvodu bych ti možná doporučila nakonec zkusit aspoň nějaké slabší léky a nebo krátkou hospitalizaci, dokud ty myšlenky na sebevraždu nezmizí úplně. Jeden lék, který klidně doporučit můžu, je Trittico - užívá se i na spaní, když si ho vezmeš večer, tak tě uspí a já jsem po něm necítila žádné vedlejší účinky, jen jsem byla první den dva trošku mimo. Můžeš dostat různé dávky Trittica, ale doporučovala bych tu nejslabší. Nejlepší by bylo, kdybys měla nějakého rozumného psychiatra, který tě nebude jen zbytečně dopovat lékama. Mně z psychiatrů vyhovoval asi nejlépe Rýc, ale ten má ordinaci v Praze, takže pokud by ti nevadilo zajet občas do Prahy, doporučuju jeho. V Pardubicích nebo v okolí nikoho bohužel neznám. Rýc mi před několika lety předepsal nejdřív ještě jedno antidepresivum - říkal, že je slabší než většina ostatních, nevzpomínám si na název, ale zkrátka jsem se přesvědčila, že je v tomhle rozumný. Ještě mě napadlo, že kdybys šla k nějakému psychiatrovi u vás, tak mi pak můžeš napsat, který lék ti předepsal - třeba ho budu znát a vědět, nakolik může být nebezpečný, jak moc je silný atd... Každopádně krizový antidepresiva jsou třeba mirtazapin a zyprexa, ty bych rozhodně nedoporučila brát...(sice každý na ně může reagovat trošku jinak, ale jsou fakt silný :/).


2. Možnost: Léčebna

Léčebna v Kroměříži nebo Kosmonosy...o jiných jsem nic pozitivního neslyšela, takže bych je radši neriskovala ;).


3. Možnost: Alternativní medicína

Četla jsem o příznivých účincích koloidního zlata na depresi, stojí asi za to zkusit :). http://www.stromovavila.cz/co-nabizim/koloidni-zlato/
Na depresi se užívají i homeopatika, ale jejich nevýhoda je, že nepomůžou většinou tolik na akutní stav, působí spíš dlouhodobě. Ale aspoň nemají vedlejší účinky, jsou přírodní :). Akorát upozorňuju na to, že homeopatika můžou předepisovat bohužel i psychologové nebo psychiatři, kteří si udělají jen homeopatický kurz...těm moc nevěřím, lepší je ověřit si, jestli ten člověk opravdu homeopatii vystudoval. Homeopatií se zabývá třeba i ten psychiatr Rýc :).


4. Možnost: Najít příčinu deprese

Podle mého názoru má i rekurentní deprese, která se vyznačuje nedostatkem serotoninu v mozku, což je pokládáno za její příčinu, hlubší příčiny. Je teoreticky možné přijít na ně pomocí hypnózy (to může být ale nebezpečné) nebo třeba díky aktivní imaginaci, o které jsem zde už psala. To je ale spíš dlouhodobý proces a pokud člověk trpí, je někdy bezpečnější uchýlit se i k antidepresivům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.