Narcismus

30. května 2012 v 23:20 | Alcië |  Psychologie
Hlásí se háďátko řepné :). Dneska bych neměla být řepné, protože se musim učit na přijímačky, ale v poslední době jsem řepné skoro pořád... Tak dobře, k věci :D.

Pod slovem narcismus si asi každý z vás něco představí. Nevím, jak to bude u vás, ale moje představa člověka s narcismem se docela lišila od reality, když jsem o téhle poruše ještě skoro nic nevěděla.

To, co asi víte o narcistických lidech je, že působí arogantně, namyšleně, povyšují se nad ostatní, jsou zahledění do sebe, málo tolerantní, objektivní, nedokážou často přijmout a pochopit názory někoho jiného. Nemají dostatek empatie. Taková nesnesitelná povaha je však jen povrch, možná budete překvapeni, co se za tím chováním doopravdy skrývá. Budu se snažit být teď co nejstručnější, protože chci napsat o narcismu dlouhý článek, až zpracuju moje sáhodlouhé poznámky z knížky Narcismus - vnitřní žalář. Ale k tomu se dostanu možná bůhvíkdy...

Kde jsou příčiny narcistické poruchy? Hlavní příčinou je vždy rodina a rané dětství. V určitém období raného dětství je důležité, aby rodiče dodali dítěti pocit vlastní hodnoty, aby ho měli dost rádi a naučili ho mít se rádo...zkrátka aby ho naučili takového "zdravému" vztahu k sobě. Některé děti ale to štěstí nemají, jsou rodiči odmítány, je s nimi zacházeno špatně, i když to nemusí být ze strany rodičů vždy vědomé. Dítě si pocit vlastní hodnoty nevytvoří a neví, co si má o sobě myslet, začne se nenávidět. Nedokáže si samo uvědomit, že za něco stojí, když ho odmítají nejbližší osoby. A tak si v průběhu dětství a dospívání, aby mohlo vůbec nějak fungovat, začne vytvářet falešný obraz sebe sama. Aby zakrylo, že se ve skutečnosti nenávidí, vsugeruje si, jak je úžasné a lepší než druzí. Podvědomě si to ale stále nemyslí, a tak i proto tito lidé reagují např. extrémně podrážděně na kritiku - podvědomě se jich dotýká, protože v sobě mají stále ten pocit, že za nic nestojí.

Mezi narcisty patří i trošku jiný typ lidí, ti, kteří byly využíváni rodiči, museli se brzo chovat jako dospělí, "starat" se o rodiče, myslet více na jejich zájmy než na své. Rodiče jim dávali najevo, že jen v tom případě, když se budou chovat přesně tak, jak oni chtějí, je budou mít rádi. Tyhle děti nebo dospívající se ze soucitu a ze strachu, že je rodiče nebudou mít rádi, odřízli od části svojí duše, aby mohli být "dokonalí", "ideální" pro rodiče. Proto začali potlačovat určité emoce atd... noo, upřímně řečeno, tohle je mi hodně blízké... Ale můžu si za to sama B-)

Hádě
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shav Shav | Web | 31. května 2012 v 12:15 | Reagovat

O narcismu jsem již něco zaslechla, tohle zní zajímavě, těším na delší článek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.