Hlubinná psychologie - základní informace (1. část)

26. května 2012 v 22:31 | Alcië (možná budoucí psycholožka :P) |  Psychologie
Taakže :). Rozhodla jsem se, že než uveřejním články o hlubinné psychologii, shrnu nejdřív několik obecných informací o teoriích, které ho hlubinné psychologie patří. Tyto teorie rozpracovali především Freud a Jung a vycházejí z nich dva směry - psychoanalýza a analytická psychologie. Zároveň ještě tito psychologové ovlivnili další, kteří z jejich teorií vycházeli a zároveň přinesli další nové poznatky (a nebo se naopak později orientovali odlišným směrem, jako třeba Adler, kterého kvůli tomu Freud nenáviděl po zbytek života B-), ale o nich se zmíním nejspíš v dalším článku.

Tak tedy začnu Freudem :).
Sigmund Freud pracoval s mnoha pacienty, kteří trpěli neurózami a snažil se zjistit příčiny jejich problémů. Nejdřív k tomu používal hypnózu, ale nakonec se od této metody odklonil, protože ne každého pacienta je možné zhypnotizovat a hypnóza je navíc často příliš "drastický" postup, jak zjistit příčinu problémů. Při hypnóze si můžeme vzpomenout na události, které vědomí vytěsnilo, tím způsobem, že si je znovu z ničeho nic prožijeme, což je někdy těžké unést. Freud vyvinul novou metodu, která je, dalo by se říct mírnější, člověk si může vytěsněné vzpomínky uvědomovat postupně, za pomocí volných asociací, snů, apod. Ve snech se objevují symboly, pomocí kterých může terapeut zjistit, co se skrývá v nevědomí člověka. Může to být vytěsněná traumatická událost z dětství, která působí neurózu. Další možnost je ta, že má člověk určité pudové přání (často co se týká sexuality), které se neprojeví ve vědomí, protože se ho snaží potlačit superego (neboli nadjá - zjednodušeně řečeno naše morální normy, které nám byly vštěpovány od rodičů). Konflikt superega a id (pudová složka osobnosti, která usiluje o uspokojení potřeb) se neprojeví ve vědomí, protože by ho vědomí neuneslo, a tak se ukazuje v podobě symptomu (neuróza). Mezi neurózy patří např. fóbie, úzkosti atp. Metoda asociací spočívá v tom, že psycholog řekne pacientovi nějaké slovo a pacient musí spontánně povědět první asociaci, která ho s tím slovem napadne. Pomocí analýzy snů i asociací psychoterapeut a pacient mohou společně zjistit, co se v nevědomí pacienta skrývá a vyřešit tím jeho neurózu. Dalším projevem nevědomí je např. přeřek (když se člověk přeřekne, vysloví tak často něco, co pochází z jeho nevědomí). Tyto metody, které používá psycholog pro zjištění přičin neurózy, se souhrnně nazývají psychoanalýza.

Ještě shrnu, jak vidí Freud osobnost, skládá se podne něj ze tří částí: id, superego (o nich jsem se už zmínila) a ego (to je v podstatě vědomá část prožívání, "já"). Dva protichůdné pudy se nazývají eros (pud života - sexuální pud) a thanatos (pud smrti - agresivita k ostatním i k sobě). Freudovy teorie byly velkým pokrokem na tu dobu a ze začátku nebyly příliš dobře přijímany, hlavně např. nacisty, protože ohrožovaly nacistickou ideologii. Stoupenci nacionálního socialismu stavěli na tom, že můžou mít vše pod kontrolou a nepřipustili, že by mohli být ovládáni "nízkými" emocemi a potřebami, které člověk nemá pod kontrolou a ani si je většinou neuvědomuje. Během vlády NSDAP se pálily knihy, mezi nimiž byly i spisy Freuda. Mno, už je to moc dlouhej článek, takže o Jungovi se dočtete v dalším B-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.