Hlubinná psychologie - 3. část

26. května 2012 v 23:21 | Alcië |  Psychologie
Napíšu ještě něco málo o psycholozích, kteří vycházeli ze zakladatelů hlubinné psychologie, ale vydali se často jinou cestou.

Prvním z nich je Alfred Adler. Adler nějakou dobu spolupracoval s Freudem, vycházel z jeho teorií, ale poté založil individuální psychologii, která se od Freudova pojetí poněkud liší. Freud ho od té doby nemohl vystát, nenáviděl ho a pomlouval B-). Adler vycházel ve svých teorií z toho, že lidí mají od dětství často pocity méněcennosti, které si chtějí vykompenzovat, a proto si stanovují v životě různé cíle, snaží se něčeho dosáhnout. Adler rozlišoval čtyři typy osobností. Prvním z nich je panovačný typ - pro tyto lidi se nejdůležitější se prosadit bez ohledu na ostatní, jsou až příliš ambiciózní. Další je zištný typ - jedná se o lidi, kteří se snaží co nejvíc získat a využívají k tomu druhé. Napadá mě, že k těmto typům by mohl patřit Georges Duroy z Miláčka, jestli někdo znáte tu knížku nebo film ;). Třetím typem je vyhýbavý typ - patří k němu osoby, které se natolik bojí odmítnutí nebo neúspěchu, že se radši o nic nepokoušejí a nesnaží. Poslední typ nazval Adler sociálně užitečným typem. Patří k němu osoby, se kterými je asi nejjednoduší vyjít ;), protože jsou společenské, spolupracují s druhými a nemyslí jen na sebe.

Další psycholožkou je Karen Horneyová, která se zabývala tzv. neurotickými potřebami, což jsou obranné strategie, které člověk používá, když se necítí v bezpečí nebo při různých životních situacích. Souvisí s úzkostmi získanými v dětství. Patří k nim např. potřeba lásky a souhlasu, která se projevuje tak, že je člověk citlivý na kritiku a stále se snaží být druhými milován nebo obdovován. Další potřebou je mít partnera, který má kontrolu - člověk je až příliš závislý na druhých, má stále strach z opuštění... Existuje ještě mnoho neurotických potřeb. U zdravých lidí dochází podle Horneyové k tomu, že potřeby střídají podle situace a životního období, ale skutečně neurotická osobnost je fixována např. stále jen na jednu nebo dvě z těchto potřeb.

Jiní psychologové, kteří vycházeli z hlubinné psychologie, jsou např. Fromm, Sullivan, Murray nebo Anna Freudová, ale o nich se mi dnes nechce psát, tak třeba příště ;).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.